Wiadomości branżowe
Dom / Aktualności / Wiadomości branżowe / Ile kosztuje stal nierdzewna 304 za: zastosowania praktyczne, wybór

Ile kosztuje stal nierdzewna 304 za: zastosowania praktyczne, wybór

Cena stali nierdzewnej 304 za funt w październiku 2026 r.: Najpierw liczby

Oto krótka odpowiedź, zanim cokolwiek innego. Według stanu na październik 2026 r. 304 sztuki stali nierdzewnej opuszczającej huty w Azji i Europie przerabia się mniej więcej na następujące poziomy: cewka walcowana na zimno z wykończeniem 2B w cenie od 1,55 do 2,10 USD za funt, cewka walcowana na gorąco nr 1 w cenie od 1,35 do 1,80 USD za funt, rura bez szwu wyżarzana w roztworze i trawiona w cenie od 3,10 do 4,60 USD za funt oraz bezszwowa wyżarzana jasna lub elektropolerowana tuba po cenie od 3,90 do 5,60 USD za funt. W większości amerykańskich stoczni złom niemagnetyczny 304 kosztuje od 0,38 do 0,60 USD za funt, co mówi, gdzie znajduje się dolna granica wartości stopu.

Wniosek, który ma znaczenie: to samo ciepło 304 opuszcza młyn w postaci zwoju i dociera do stacji dokującej w postaci rury, przy czym wartość na funt jest ponad dwukrotnie, a czasem nawet potrojona. Nic się nie zmieniło w chemii. Zmieniło się to, że cewka jest przebijana, ciągniona, wyżarzana, trawiona, prostowana, testowana, cięta i pakowana, a każdy z tych etapów wiąże się ze stratą wydajności, energią, zużyciem narzędzi i pracą, które muszą zostać odzyskane z ciężaru faktycznie wysyłanego.

Tabela 1 – Orientacyjna cena stali nierdzewnej 304 za funt według postaci produktu, październik 2026 r., ex-works, bez frachtu i cła
Forma i wykończenie produktu Orientacyjna cena za funt (USD) Co napędza tę liczbę
Cewka walcowana na gorąco 304, wykończenie nr 1 1,35 - 1,80 Minimalna obróbka powierzchni, często sprzedawana jako surowiec do dalszej redukcji
Cewka walcowana na zimno 304, wykończenie 2B 1,55 - 2,10 Redukcja na zimno plus wyżarzanie i wytrawianie, standardowy zapas warsztatowy
Cewka walcowana na zimno 304, wykończenie BA 1,75 - 2,35 Wyżarzanie w kontrolowanej atmosferze, jaśniejsza powierzchnia, dokładniejsza kontrola powierzchni
Rura bezszwowa 304, trawiona 3,10 - 4,60 Przebijanie na gorąco, ciągnienie na zimno, wyżarzanie rozpuszczające, prostowanie, próba hydrostatyczna lub metodą prądów wirowych
Rura bez szwu 304, wyżarzana na połysk 3,90 - 5,60 Piec z kontrolowaną atmosferą, ściślejsza kontrola wymiarowa, niższa wydajność na tonę
Rurka elektropolerowana 304 4,50 - 7,50 Dodatkowe usuwanie elektrochemiczne, wysokie wymagania czystości, pełna identyfikowalność

Zwróć uwagę na to, czego tabela nie pokazuje: dowolną pojedynczą stałą liczbę. Każdy, kto podaje jedną stałą cenę za funt za 304, nie pytając o średnicę zewnętrzną, grubość ścianki, długość, klasę tolerancji, wykończenie powierzchni, metodę testowania i pakiet dokumentacji, podaje liczbę, która ulegnie zmianie przed podpisaniem zamówienia.

Kupujący porównujący cenę cewek w cenie 1,62 USD za funt z ceną rury wynoszącą 4,10 USD za funt nie porównuje dwóch dostawców. Porównują dwa różne produkty, które tak się składa, że ​​mają tę samą nazwę gatunku. Ten błąd kosztuje więcej pieniędzy, niż zaoszczędzi jakakolwiek taktyka negocjacyjna.

Dlaczego 304 nie ma jednej ceny za funt

Wniosek pierwszy: stal nierdzewna 304 sprzedawana jest w oparciu o dwuwarstwową konstrukcję wykonaną z dopłaty stopowej plus cena konwersji. Bez oddzielenia tych dwóch warstw żadna liczba funtów na funt nie jest porównywalna dla różnych dostawców, krajów i dat dostaw.

Dopłata do stopu uwzględnia wartość niklu, chromu i żelaza w stali w danym dniu rozliczenia. Cena konwersji, czasami nazywana ceną podstawową lub ceną dodatkową, obejmuje wszystko, co jest potrzebne do nadania stopowi zamówionego kształtu. Kiedy przedsiębiorca podaje Ci jedną liczbę mieszaną, obie warstwy są w niej ukryte, a dostawca zachowuje elastyczność w zakresie zmiany równowagi między nimi w miarę zmian na rynkach surowców.

W praktyce pełny cytat 304 budowany jest z tych bloków:

  • Dopłata za stop - obliczane co miesiąc na podstawie publikowanych cen referencyjnych niklu, chromu i żelaza, ważonych ułamkiem masowym każdego pierwiastka w specyfikacji 304.
  • Cena konwersji lub podstawowa - wsad hutniczy za przetop, odlewanie, przebijanie, walcowanie i wykańczanie materiału do zamówionej formy.
  • Dodatki dotyczące powierzchni i tolerancji - wyżarzanie jasne, elektropolerowanie, mniejsze odchylenie grubości ścianki, węższa owalność, dodatkowa prostoliniowość, dłuższe długości losowe.
  • Dodatki do testów i dokumentacji - inspekcja stron trzecich, badania hydrostatyczne, badania ultradźwiękowe, badania korozji międzykrystalicznej, certyfikaty EN 10204 3.1, punkty kontrolne dyrektywy dotyczącej urządzeń ciśnieniowych.
  • Logistyka i dodatki do pakowania - zdatne do żeglugi drewniane skrzynie, zaślepki, przedmuchiwanie azotem, pakowanie VCI, transport śródlądowy, opłaty portowe i uzgodnione zasady Incoterms.

Praktyczna konsekwencja jest prosta. Jeśli otrzymasz dwie oferty cenowe na tę samą rurę nominalną, przelicz je na tę samą podstawę dostawy, ten sam zakres testów i ten sam poziom dokumentacji. Tylko wtedy porównanie na funt ma sens.

Rozbicie tego, co znajduje się w każdym funcie tuby 304

Zacznij od wniosku: w przypadku trawionej rury bez szwu typu 304, zafakturowanej po około 3,80 USD za funt, wartość stopu wynosi około 2,20 USD, a około 1,60 USD to wszystko, co stało się z tym stopem po jego stopieniu.

Wartość stopu (Ni, Cr, Fe)
58%
Topienie i obróbka na gorąco
14%
Ciągnienie na zimno i wymiarowanie
11%
Obróbka cieplna i trawienie
8%
Kontrola i testowanie
4%
Pakowanie, dokumenty, fracht lądowy
5%

Udział stopu jest częścią ceny, której nikt nie może zaprzeczyć. Porusza się wraz z rozliczeniami niklu na Londyńskiej Giełdzie Metali oraz kontraktami na żelazochrom i jest taki sam dla każdej huty na ziemi. Pozostałe 42 procent to przypadki, w których dostawcy naprawdę się różnią i to wtedy dostawca może spokojnie iść na skróty.

Zastanów się, co się stanie, gdy młyn skróci cykl wyżarzania rozpuszczającego, aby zaoszczędzić gaz. Rura nadal spełnia wymagania wymiarowe. Nadal przechodzi punktową kontrolę twardości. Jednak węglik chromu, który powinien był zostać ponownie rozpuszczony w roztworze stałym, pozostaje na granicach ziaren, a rura staje się podatna na korozję międzykrystaliczną podczas pracy. Oszczędność na funcie wynosi kilka centów. Koszt przedwczesnej awarii pakietu wymienników ciepła mierzony jest w tysiącach.

Wyżarzanie rozpuszczające, po którym następuje trawienie, jest podstawowym warunkiem zapewniającym odporność na korozję i warto potwierdzić, że ten etap jest faktycznie uwzględniony, a nie zakładany.

Solid Solution Pickling Pipe for Corrosion Resistant Service Rura do trawienia roztworem stałym, odporna na korozję Obrobione roztworem i trawione rury ze stali nierdzewnej lub stopów, które usuwają tlenki powierzchniowe; przydatne, gdy liczy się odporność na korozję i potwierdzone włączenie do procesu. Zobacz produkt →

Energia jest drugim co do wielkości kontrolowanym wkładem po stopie. Ciągniona na zimno ciągniona na zimno linia działająca przy pełnym obciążeniu rozkłada koszty pieca i stołu ciągarniczego na większą liczbę ton i właśnie dlatego wielkość zamówienia i harmonogram dostaw wpływają na liczbę funtów w większym stopniu, niż spodziewa się większość nabywców.

Jak działa dopłata do stopu i dlaczego nikiel zmienia tę liczbę

Wniosek pierwszy: nikiel stanowi tylko około 8 procent masy 304, ale zmiana ceny niklu o jednego dolara przesuwa wartość stopu 304 o około osiem centów za funt. W przypadku zamówienia na dziesięć ton, czyli blisko 1760 dolarów, pojawia się lub znika bez ani jednej minuty dodatkowej pracy.

Typ 304 zawiera około 18 procent chromu, 8 procent niklu, do 0,08 procent węgla, resztę żelaza i niewielkie ilości manganu i krzemu. Formuła dopłaty do stopu stosowana w całej branży ma ten sam skład.

Uproszczone obliczenie dopłaty do stopu, wyrażonej na funt gotowego 304:

  • Nikiel: 0,08 pomnożone przez cenę referencyjną niklu
  • Chrom: 0,18 pomnożone przez cenę referencyjną chromu
  • Saldo żelaza: około 0,735 pomnożone przez cenę referencyjną żelaza
  • Mangan i krzem: niewielki procent mieszanki, zwykle stosowany jako dodatek ryczałtowy

Uruchom działający przykład, używając niklu po 7,20 USD za funt, chromu po 1,30 USD za funt i żelaza po 0,04 USD za funt. Nikiel wnosi 0,576 USD, chrom wnosi 0,234 USD, a reszta żelaza wnosi około 0,029 USD. Wartość stopu wynosi około 0,84 USD za funt metalu, czyli około 1680 USD za tonę metalu 304, przed uwzględnieniem jakichkolwiek kosztów konwersji.

Ta liczba to dolna granica, a nie cena. Dodaj do tego topienie, odlewanie, kondycjonowanie kęsów, przekłuwanie, ciągnienie, wyżarzanie, wytrawianie, testowanie i pakowanie, a trawiona bezszwowa rura osiąga cenę od trzech do czterech dolarów za funt.

Wrażliwość jest tym, co liczy się komercyjnie. Ponieważ w dopłacie dominuje nikiel, wahania cen niklu o 0,50 USD za funt przesuwają wartość stopu 304 o około 0,04 USD za funt, co przy ładunku kontenera o masie 20 ton wynosi w przybliżeniu 1760 USD. Dlatego też huty publikują miesięczne dopłaty i dlatego długie okresy ważności ofert niosą ze sobą ryzyko dla każdej ze stron, która je zaakceptuje.

Ceny chromu rosną mniej dramatycznie, ale od 2024 r. wykazuje tendencję wzrostową, ponieważ huty w Republice Południowej Afryki i Kazachstanie borykają się z ograniczeniami w dostawach energii. Żelazo i złom poruszają się wąskim pasmem i rzadko zmieniają obraz sytuacji o więcej niż jeden lub dwa centy.

Bezszwowe kontra spawane, wykończone na gorąco kontra ciągnione na zimno

Wniosek pierwszy: sposób produkcji zmienia cenę za funt w większym stopniu niż gatunek. Spawana rura 304 i bezszwowa rura 304 tego samego rozmiaru mogą różnić się od 30 do 60 procent w przeliczeniu na funt, a bezszwowa rura ciągniona na zimno może znajdować się 15 do 25 procent powyżej rury bez szwu wykończonej na gorąco o tej samej średnicy zewnętrznej.

Rura bez szwu zaczyna się od litego kęsa, który jest przebijany, rozciągany na młynie trzpieniowym lub młynie tłokowym, a następnie wykańczany na gorąco lub na zimno do ostatecznego rozmiaru. Nic nie jest zespawane, więc nie ma spoiny wymagającej kontroli ani strefy wpływu ciepła. Cena odzwierciedla fakt, że cały przekrój został odkształcony i poddany obróbce cieplnej.

Rury spawane zaczynają się od paska, który jest formowany i spawany wzdłużnie, a następnie opcjonalnie obrabiany na zimno. Taśma jest tańsza niż kęs, operacja formowania jest szybsza, a utrata wydajności jest mniejsza. W przypadku zastosowań ogólnych przy umiarkowanym ciśnieniu, spawany produkt sprawdza się dobrze, pod warunkiem, że spoina jest odpowiednio wyżarzana i testowana.

Tabela 2 – Cena za funt sterowników według metody produkcji rury ze stali nierdzewnej 304
Trasa Typowy stosunek ceny do spawanego 304 Gdzie to należy
Spawane, jak spawane Linia bazowa Linie niskiego ciśnienia, rury konstrukcyjne i dekoracyjne, media ogólnodostępne
Spawane, wyżarzane i trawione 1,15 do 1,30 razy spawana linia bazowa Rurociągi procesowe, w których spoina musi być odporna na korozję
Bezszwowe, wykończone na gorąco 1,35 do 1,60 razy spawana linia bazowa Praca przy wyższym ciśnieniu, grubsze ścianki, większe średnice
Bezszwowe, ciągnione na zimno 1,55 do 1,85 razy spawana linia bazowa Wąska tolerancja, cienka ściana, mała średnica, wymiennik ciepła i oprzyrządowanie
Bezszwowe, ciągnione na zimno bright annealed 1,80 do 2,20 razy spawana linia bazowa Czysta obsługa, kontakt z żywnością i farmaceutyką, precyzyjna kontrola wymiarowa

Trzy specyficzne efekty wymiarowe popychają rurę ciągnioną na zimno dalej w górę krzywej. Po pierwsze, cienkie ścianki w stosunku do średnicy wymagają większej liczby przejść ciągnienia i większej ilości złomu. Po drugie, bardzo małe średnice zewnętrzne poniżej około 12 mm wymagają specjalistycznych stołów i mniejszej wydajności. Po trzecie, bardzo duże długości powyżej 12 metrów zmniejszają liczbę rur pasujących do partii poddanej obróbce cieplnej i zwiększają koszt obsługi na funt.

W przypadku zastosowań przy krytycznych ciśnieniach i temperaturach trasa bez szwu jest zwykle jedynym możliwym do obrony wyborem, a premia za funt jest niewielka w porównaniu z kosztem uszkodzenia szwu spawalniczego.

TP304, TP304L and TP304H Seamless Stainless Steel Pipe Rura bez szwu ze stali nierdzewnej TP304, TP304L i TP304H Rury bez szwu z rodziny 304 do pracy przy krytycznych ciśnieniach i temperaturach, dostępne w gatunkach niskoemisyjnych i wysokotemperaturowych. Zobacz produkt →

Tam, gdzie produkt płaski już istnieje, a ciśnienia pozostają skromne, rura spawana i wyżarzana pozostaje ekonomicznym rozwiązaniem, a kupujących nie należy namawiać na produkty bez szwu tylko dlatego, że różnica w cenie na papierze wydaje się niewielka.

Wykończenie powierzchni i obróbka cieplna mogą podnieść cenę funta o 40 procent

Wniosek pierwszy: w przypadku tej samej rury bez szwu ciągnionej na zimno różnica między stanem trawionym, wyżarzonym na jasnym i polerowanym elektrolitycznie wynosi zwykle od 1,20 do 2,50 USD za funt i nic z tego nie pojawia się w raporcie z kontroli wymiarowej.

Stan wytrawiania uzyskuje się poprzez wyżarzanie rozpuszczające, a następnie trawienie kwasem w kąpieli kwasu azotowego i fluorowodorowego, które usuwa kamień tlenkowy powstały podczas obróbki cieplnej. Jest to standardowy warunek dostawy w przypadku zastosowań odpornych na korozję i pracujących w wysokich temperaturach i jest właściwym wyborem dla większości rurociągów procesowych.

Stan wyżarzania jasnego zastępuje etap wytrawiania w piecu z kontrolowaną atmosferą, w którym wykorzystuje się wodór lub mieszaninę wodorowo-azotową. Powierzchnia jest jasna i wolna od tlenków, pozbawiona niewielkich redukcji wymiarów, jakie powoduje wytrawianie na powierzchni zewnętrznej, i ma lepszą jakość powierzchni, zapewniającą czystą obsługę. Kosztuje więcej, ponieważ piec zużywa gaz ochronny, wymaga ściślejszej kontroli atmosfery i akceptuje niższą gęstość wsadu.

Elektropolerowanie idzie o krok dalej i usuwa elektrochemicznie kontrolowane kilka mikronów materiału, tworząc pasywną, ultra czystą powierzchnię. Stosowany jest w przemyśle półprzewodnikowym, farmaceutycznym i spożywczym o wysokiej czystości. Premia za funt jest największa z trzech, ponieważ proces jest powolny i wymaga dokładnej kontroli składu chemicznego kąpieli.

W przypadku czystych zastosowań, w których liczy się zanieczyszczenie powierzchni, wyżarzanie jasne utrzymuje powierzchnię wolną od tlenków bez utraty wymiarów powodowanej przez trawienie.

Stainless Steel Bright Annealed Tube for Clean Service Wyżarzona jasna rura ze stali nierdzewnej zapewniająca czystość Wyżarzona jasna rura ze stali nierdzewnej, która zapobiega utracie wymiarów podczas trawienia; zweryfikować zapisy pieca pod kątem wykończenia wolnego od tlenków w czystych zastosowaniach. Zobacz produkt →

Istnieje prosty sposób sprawdzenia, czy wykończenie, za które zapłaciłeś, jest rzeczywiście wykończeniem, które otrzymałeś. Poproś o odczyt chropowatości powierzchni oraz zapis pieca do wyżarzania wraz z atestem walcowni. Dostawca, który rzeczywiście wyżarzył rurę, może sporządzić wykres pieca z czasem, temperaturą i punktem rosy w atmosferze. Dostawca, który po prostu przepuścił trawioną rurę przez stację polerską, nie może tego zrobić.

Jak średnica zewnętrzna, grubość ścianki i długość zmieniają cenę za funt

Wniosek pierwszy: w przypadku tego samego gatunku 304 przejście ze średnicy zewnętrznej 60,3 mm przy ściance 3,91 mm na średnicę zewnętrzną 12,7 mm przy ściance 1,24 mm może zwiększyć cenę za funt o 35 do 50 procent, ponieważ cienkościenna rura o małej średnicy przenosi znacznie więcej przejść ciągnienia, więcej pęknięć i niższą wydajność na godzinę.

Przed porównaniem ofert samodzielnie oblicz teoretyczną wagę na stopę. W przypadku rur ze stali nierdzewnej wzór roboczy w jednostkach metrycznych to waga na metr równa się średnicy zewnętrznej minus grubość ścianki pomnożona przez grubość ścianki pomnożona przez 0,0248, przy średnicach wyrażonych w milimetrach. Aby przeliczyć na funty na stopę, wynik pomnóż przez 0,672.

Działający przykład. Rura o średnicy zewnętrznej 25,4 mm i ściance 2,0 mm: 25,4 minus 2,0 równa się 23,4. Pomnóż przez 2,0, aby otrzymać 46,8. Pomnóż przez 0,0248, aby otrzymać 1,161 kilograma na metr. Pomnóż przez 0,672, aby otrzymać 0,780 funta na stopę. Przy cenie 4,20 USD za funt rura ta kosztuje około 3,28 USD za stopę, czyli około 10,76 USD za metr.

Zastanów się teraz, co zmienia odpowiedź:

  • Tolerancja grubości ścianki - ściana określona jako plus/minus 10 procent pozwala młynowi na wysyłkę z najniższej półki, co zmniejsza wagę, a tym samym dochód na sztukę. Tolerancja plus/minus 5 procent kosztuje więcej w przeliczeniu na funt, ale gwarantuje bardziej stałą wartość ciśnienia.
  • Tolerancja średnicy zewnętrznej - wąskie tolerancje poniżej plus minus 0,10 mm wymagają dodatkowych przejść kalibracyjnych i wyższego współczynnika odrzutów.
  • Owalność i ekscentryczność - ważne w przypadku rury wymiennika ciepła, która musi zostać zwinięta w arkusz rury, a mimośrodowa ściana oznacza, że cienka strona określa ciśnienie znamionowe.
  • Długość - najtańsze są losowe długości od 5 do 7 metrów. Stałe długości powyżej 12 metrów wymagają specjalnych stojaków, większej przestrzeni w piecu i większej liczby przeładunków na funt.
  • Prostota - podawana w milimetrach na metr odchylenia, a węższa prostoliniowość oznacza dodatkowe obrotowe przejścia prostujące.

Praktyczna wskazówka, która pozwala zaoszczędzić prawdziwe pieniądze: podaj młynowi rzeczywiste projektowe ciśnienie, temperaturę i naddatek na korozję, a nie w pełni określoną ścianę. W wielu przypadkach minimalna ściana spełniająca obliczenia jest o jedną standardową grubość cieńsza niż obecnie na rysunku, a redukcja masy przekłada się bezpośrednio na cenę za funt.

Koszty kontroli i certyfikacji, które nigdy nie pojawiają się w wycenie

Wniosek pierwszy: pełny pakiet testów i dokumentacji dotyczący rury bez szwu 304 zazwyczaj dodaje od 3 do 8 procent ceny za funt, a jeśli wymagana jest kontrola strony trzeciej w wyznaczonej agencji, może to osiągnąć 12 procent.

Są to pozycje, które sprawiają, że tania kwota w przeliczeniu na funt staje się drogim dostarczonym produktem, jeśli nie są one od początku zapisane w zamówieniu.

  1. Certyfikat testu młyna zgodnie z EN 10204 typ 3.1, wydany przez niezależny dział kontroli producenta, z identyfikowalnością liczby wytopowej oraz pełnymi wynikami chemicznymi i mechanicznymi.
  2. Próba ciśnieniowa hydrostatyczna pod określonym ciśnieniem próbnym, z czasem przetrzymywania i protokołami świadków.
  3. Badanie prądami wirowymi pod kątem defektów powierzchniowych i przypowierzchniowych, norma dla wymienników ciepła i rur oprzyrządowania.
  4. Badania ultradźwiękowe pod kątem wad wewnętrznych i weryfikacja grubości ścianek, typowe dla zastosowań wysokociśnieniowych i kotłów.
  5. Badanie korozji międzykrystalicznej zgodnie z praktyką E ASTM A262 lub równoważną, niezbędne w przypadku zastosowań spawanych i podatnych na uczulenia.
  6. Pozytywna identyfikacja materiału za pomocą optycznej spektrometrii emisyjnej na gotowej rurze, a nie tylko na przychodzącym kęsie.
  7. Kontrola strony trzeciej przez wyznaczoną agencję, taką jak SGS, BV, TUV lub Intertek, obejmująca przegląd dokumentów i obecność osoby podczas próby ciśnieniowej.
  8. Ocena zgodności z dyrektywą dotyczącą urządzeń ciśnieniowych dla europejskich zastosowań ciśnieniowych, przy zaangażowaniu jednostki notyfikowanej.

Pułapka polega na tym, że te elementy są podawane jako opcje i często obniża się ich cenę, tylko po to, by kupujący w porcie rozładunku odkrył, że wykonawca inżynieryjny użytkownika końcowego nie zaakceptuje materiału bez nich. Ponowne testowanie po wysyłce jest kosztowne, a w niektórych przypadkach materiału po prostu nie da się odzyskać.

Bezpieczniejszym podejściem jest podanie w zapytaniu pełnego zakresu testu. Dostawca, który oferuje pakiet o odpowiednim zakresie, jest porównywalny z innym dostawcą oferującym ten sam pakiet. Dostawca oferujący absolutne minimum zawsze będzie wyglądał na tańszego, aż do momentu sprawdzenia dokumentów.

Dokąd zmierzają ceny 304 w roku 2026 i później

Wniosek pierwszy: kierunek na rok 2026 jest boczny, z lekką tendencją wzrostową, napędzany wysokimi kosztami niklu i energii, równoważony przez duże zdolności topienia w Indonezji i Chinach, dzięki którym każdy skok ma krótkotrwałą trwałość.

Podaż niklu jest strukturalnie komfortowa od czasu gwałtownego wzrostu mocy produkcyjnych w Indonezji, a nadwyżka na rynku utrzymuje się przez kilka kolejnych kwartałów. To ogranicza, jak daleko może sięgać dopłata do stopu. W związku z tym europejskie i japońskie huty borykają się z wysokimi kosztami energii i wyłączyły część mocy produkcyjnych, w związku z czym składnik ceny konwersji wzrósł.

1.55
2025 I kw
1.48
2025 kw. 2
1.60
III kw. 2025 r
1.72
IV kw. 2025 r
1.80
2026 I kw
1.86
2026 kw. 2
1.78
III kw. 2026 r
1.84
IV kwartał 2026 r

Orientacyjna cewka 2B walcowana na zimno 304, USD za funt, ex-works Asia. Liczby są zaokrąglone w celu zilustrowania kierunku i nie stanowią cytatu.

Perspektywę kształtują trzy dalsze siły. Stawki frachtowe pomiędzy portami azjatyckimi a Europą lub Ameryką Północną są zmienne, a dostępność kontenerów zmniejsza się w czwartym kwartale. Struktury taryfowe w Stanach Zjednoczonych w dalszym ciągu powodują wzrost kosztów wyładunku powyżej cen walcowni, a przeglądy antydumpingowe w Europie i Indiach powodują okresową niepewność u importerów. Wreszcie rośnie zapotrzebowanie ze strony infrastruktury LNG, projektów wodorowych i systemów chłodzenia centrów danych, co bardziej wspiera linie produktów bez szwu i precyzyjnych o wyższej wartości niż cewki towarowe.

304 w porównaniu z innymi klasami: co tak naprawdę kupują dodatkowe centy za funt

Wniosek pierwszy: 316L zwykle ma od 25 do 40 procent premii w przeliczeniu na funt 304 i ta premia jest uzasadniona tylko wtedy, gdy rzeczywiście występują chlorki. Wiele specyfikacji wymaga stosowania 316L z przyzwyczajenia, a nie z konieczności.

Tabela 3 – Względna cena za funt popularnych gatunków rur ze stali nierdzewnej i stopów niklu w porównaniu z 304
Ocena Cena względna za funt Powód dopłaty różnicy
201 austenityczny 0,70 do 0,80 razy 304 Niższa zawartość niklu, nadaje się wyłącznie do użytku w suchych pomieszczeniach
304 / 304L Linia bazowa Ogólna odporność na korozję, usługi gastronomiczne, większość obiektów przemysłowych
321 1,20 do 1,30 razy 304 Stabilizowany tytanem, ciągła praca w temperaturze powyżej 425 stopni Celsjusza
316 / 316L 1,25 do 1,40 razy 304 Dodatek molibdenu w przypadku narażenia na chlorki i morze
2205 dupleks 1,65 do 1,95 razy 304 Mniej więcej dwukrotnie większa granica plastyczności, dzięki czemu cieńsze ściany przenoszą to samo obciążenie
430 ferrytyczny 0,75 do 0,90 razy 304 Nie zawiera niklu, nadaje się do łagodnych warunków wewnętrznych i pracy z urządzeniami
Superaustenityczny 904L 2,40 do 3,10 razy 304 Obsługa kwasu siarkowego i fosforowego, ciężkie środowiska chlorkowe

Gatunki dupleksowe zasługują na szczególną wzmiankę, ponieważ liczba na funt jest myląca. Rura dupleksowa 2205 kosztuje więcej za funt niż 304, ale ponieważ jej minimalna granica plastyczności jest w przybliżeniu dwukrotnie większa, wymagana grubość ścianki przy tym samym ciśnieniu jest często o 30 do 40 procent mniejsza. Koszt instalacji na metr może być niższy niż 304, a odporność na korozję w przypadku chlorków jest znacznie lepsza.

Wybór pomiędzy gatunkiem 304 a gatunkiem zawierającym molibden jest powracającym pytaniem w przemyśle petrochemicznym i przetwórstwie spożywczym, a decydującym czynnikiem jest prawie zawsze poziom chlorków i temperatura rzeczywistego środowiska pracy.

Jeśli zawartość chlorków utrzymuje się poniżej około 200 ppm, a temperatura utrzymuje się poniżej 60 stopni Celsjusza, zwykle właściwym i tańszym rozwiązaniem jest 304. Powyżej tych poziomów gatunki łożysk molibdenu przestają być opcjonalne.

Aby bliżej przyjrzeć się porównaniu dwóch najpopularniejszych gatunków pod względem odporności na korozję, wytrzymałości i kosztów, jest to praktyczne Porównanie rur bez szwu 304 i 316 szczegółowo omawia logikę wyboru.

Sprawdzanie wyceny: jak przeliczyć dowolną cenę na rzeczywisty koszt za funt

Wniosek pierwszy: przed porównaniem czegokolwiek przelicz każdą wycenę na teoretyczną wagę ex-works, dostarczoną. Pomijanie tego kroku jest najczęstszym powodem, dla którego kupujący przepłacają.

Wykonaj poniższe kroki w kolejności dla każdego dostawcy.

  1. Potwierdź podstawę cenową. Czy cena jest za kilogram, za metr, za sztukę czy za funt? Czy jest to waga rzeczywista czy teoretyczna? Przy zamówieniu 20 ton różnica pomiędzy wagą teoretyczną a rzeczywistą może przekroczyć 800 USD.
  2. Zamień ceny kilogramów na funty, dzieląc przez 0,4536. Cena 8,40 USD za kilogram równa się 3,81 USD za funt.
  3. Dodaj podstawę dopłaty do stopu i okres ważności. Oferta z 30-dniowym terminem ważności i bez mechanizmu dopłaty niesie ze sobą pełne ryzyko niklu dla huty, dlatego zazwyczaj jest wyceniana wyżej niż oferta z miesięczną dopłatą.
  4. Określ podstawę dostawy. Ex-works, FOB, CFR i DDP różnią się frachtem, ubezpieczeniem, opłatami portowymi i cłem, a na długich trasach spread może przekraczać 0,35 USD za funt.
  5. Normalizuj zakres testu. Dodaj koszt wszelkich testów wykluczonych przez dostawcę.
  6. Porównaj plon. Dostawca podający 5-procentową tolerancję ścianki może dostarczyć materiał o wadze mniejszej niż wartość teoretyczna, co mechanicznie zmniejsza dostarczane funty i ukrywa wzrost ceny.

Przeanalizuj liczby na prawdziwym przykładzie. Dostawca A podaje cenę 3,60 USD za funt ex-works z wytrawionym wykończeniem i certyfikatem 3,1 młyna. Dostawca B podaje cenę ex-works 3,35 USD za funt, ale nie obejmuje testów hydrostatycznych w cenie 0,09 USD za funt i wymaga tolerancji ściany plus/minus 10%. Po dodaniu testu cena dostawcy B wynosi 3,44 USD za funt, a luźniejsza tolerancja ścianki zmniejsza dostarczoną masę o około 4 procent, co podnosi efektywny koszt na funt użytkowy z powrotem w stosunku do dostawcy A.

Najtańsza oferta prawie nigdy nie jest najtańszym materiałem. Jest to po prostu cytat, w którym pominięto najwięcej elementów.

Cztery pułapki, które kosztują, gdy negocjujesz cenę za funt

Wniosek pierwszy: w przypadku zakupu rur 304 cztery powtarzające się straty wynikają z substytucji, ujemnej tolerancji ścianki, braku obróbki cieplnej i niedopasowanej dokumentacji. Każdy z nich jest niewidoczny na fakturze i widoczny na hali produkcyjnej.

Pułapka pierwsza: zastępowanie stopni

Rura gatunku 201 lub 204 ma niższą zawartość niklu i może być wykończona tak, aby wyglądała identycznie jak rura 304. Obrabiana jest podobnie, przechodzi test magnetyczny w ten sam sposób, ponieważ oba są austenityczne, a ich produkcja jest od 20 do 30 procent niższa. Jedyną wiarygodną kontrolą jest pozytywna identyfikacja materiału na gotowej tubie za pomocą spektrometru, a nie oględziny i sam certyfikat.

Pułapka druga: ujemna tolerancja ściany

Jeżeli specyfikacja dopuszcza plus/minus 10 procent grubości ścianki, walcownia może dostarczyć minus 10 procent i zachować zgodność. Wartość ciśnienia obliczona dla ściany nominalnej przestaje wówczas obowiązywać, a rzeczywisty naddatek na korozję ulega zmniejszeniu. Na ściance o nominalnej grubości 3 mm oznacza to 0,3 mm ubytku materiału.

Pułapka trzecia: wyżarzanie z pominięciem roztworu

Rury ciągnione na zimno, które zostały ciągnione, ale nie zostały odpowiednio wyżarzone, zachowują wysokie naprężenia szczątkowe i uczulone granice ziaren. Wygląda akceptowalnie, łatwo się tnie i często przechodzi prostą kontrolę twardości. Zawodzi w obsłudze. Obrona polega na żądaniu zapisu pieca do wyżarzania zawierającego szczegółowe informacje na temat czasu, temperatury i atmosfery wraz z certyfikatem huty.

Pułapka czwarta: dokumentacja niezgodna z towarem

Świadectwo wystawione na numer cieplny kęsa nie stanowi dowodu, co zostało wysłane. Poproś o wybicie lub oznaczenie numeru wytopu na każdej rurze i sprawdź numer wytopu w certyfikacie walcowni z oznaczeniami na dostarczonym materiale. Jakakolwiek rozbieżność oznacza przerwanie łańcucha identyfikowalności.

Każda z tych pułapek jest warta więcej niż cała marża negocjacyjna przy typowym zamówieniu. Nabywca, który koncentruje się wyłącznie na podstawowej cenie za funt i ignoruje specyfikację techniczną, negocjuje w sprawie małej liczby i ignoruje dużą.

Praktyczne sposoby obniżenia kosztu za funt bez skracania żywotności

Wniosek pierwszy: konsolidacja rozmiarów, zmniejszenie niepotrzebnych tolerancji i zakupy w dłuższym horyzoncie planowania zazwyczaj zapewniają od 6 do 12 procent oszczędności bez zmiany gatunku materiału lub współczynnika bezpieczeństwa.

  • Skonsoliduj średnice zewnętrzne i ściany. Walce wyceniają poszczególne rozmiary w oparciu o oprzyrządowanie i wydajność wsadu pieca. Zmniejszenie ośmiu rozmiarów do pięciu w ciągu roku konsumpcji często pozwala uzyskać lepszą stawkę za funt w każdej linii.
  • Zamów pełne długości produkcyjne. Dowolne długości pasujące do standardowej serii produkcyjnej pozwalają uniknąć strat w cięciu w walcowni, a oszczędności są przekazywane dalej.
  • Ponownie sprawdzić naddatek na korozję. Jeśli w obliczeniach wykorzystywana jest ściana wybrana wiele lat temu do innych warunków procesu, ponowne obliczenia w oparciu o bieżące parametry operacyjne często pozwalają na zmniejszenie grubości o jedną grubość.
  • Wybierz właściwe wykończenie, a nie najlepsze wykończenie. Elektropolerowana rurka w linii sody kaustycznej to niepotrzebny wydatek. Trawiona tuba na czystej linii farmaceutycznej stwarza ryzyko braku zgodności. Dopasuj wykończenie do usługi.
  • Skorzystaj z miesięcznej dopłaty do stopu z określoną referencją. Zaakceptowanie stałej ceny z długim okresem obowiązywania oznacza zapłacenie premii za ryzyko, która rzadko jest odzyskiwana.
  • Planuj z wyprzedzeniem. Zamówienia awaryjne na dwie lub trzy tuby wiążą się z najgorszą ceną za funt, ponieważ koszty konfiguracji, testowania i dokumentacji rozkładają się na niewielką wagę.
  • Rozważ dupleks, w którym ograniczeniem jest ciśnienie. Cieńsza ściana 2205 może czasami pokonać grubszą ścianę 304 pod względem całkowitego kosztu instalacji, poprawiając jednocześnie odporność na chlorki.

Żaden z tych kroków nie wymaga obniżenia standardu jakości. Wymagają dopasowania specyfikacji do rzeczywistego obowiązku, a nie przyzwyczajenia.

Jak Jend Tube produkuje i kontroluje rurę bezszwową 304

Jiangsu Jend Tube Co., Ltd. działa w zakładzie o powierzchni 30 015 metrów kwadratowych w prowincji Jiangsu w Chinach, zatrudnia ponad 100 osób i osiąga roczną zdolność produkcyjną 3800 ton. Zakład realizuje pełny cykl produkcyjny, od wyboru surowców po dostawę gotowego produktu, co oznacza, że ​​dopłata do stopu, koszt konwersji i zakres kontroli leżą w obrębie jednej organizacji, a nie są dzielone pomiędzy kilku podwykonawców.

Zakres wymiarowy rur bez szwu wykończonych na gorąco i ciągnionych na zimno obejmuje średnice zewnętrzne od 3,18 mm do 406,4 mm, grubości ścianek od 0,3 mm do 20 mm i długości do 25 000 mm. Produkcja odbywa się zgodnie ze standardami ASTM, EN, DIN, JIS, GOST i GB, zatem można spełnić jedną specyfikację, niezależnie od tego, czy wykonawca prac inżynieryjnych użytkownika końcowego pracuje zgodnie z normami A213, A269, A312, EN 10216-5, DIN 17456, GOST 9941 czy JIS G3459.

Zarządzanie jakością jest certyfikowane zgodnie z normą ISO 9001:2015, posiada licencję na sprzęt specjalny do domowych zbiorników ciśnieniowych oraz posiada aprobatę europejskiej dyrektywy dotyczącej urządzeń ciśnieniowych. Materiał dostarczany jest z certyfikatem EN 10204 3.1, pozytywną identyfikacją materiału na gotowej rurze oraz pełnym zakresem opcji badań nieniszczących, w tym metodami hydrostatycznymi, prądami wirowymi i ultradźwiękowymi.

Dla Kupujących, którzy potrzebują określonej podstawy dopłaty do stopu, stałego okna dostawy lub niestandardowej długości powyżej 12 metrów, etap zapytania ofertowego jest właściwym momentem na jej podniesienie. Wymagania można włączyć do oferty, a nie negocjować po złożeniu zamówienia.

Jeśli masz aktualne zapytanie ofertowe z określoną średnicą zewnętrzną, grubością ścianki, gatunkiem i zakresem badań, możesz to zrobić poproś o wycenę i otrzymasz zestawienie przedstawiające oddzielnie dopłatę do stopu i składniki konwersji, co ułatwia porównanie z innymi dostawcami.

Często zadawane pytania dotyczące cen stali nierdzewnej 304

Jaka jest uczciwa cena za funt stali nierdzewnej 304 w 2026 r.?

W przypadku cewek rozsądny zakres roboczy wynosi od 1,55 do 2,10 USD za funt w przypadku wykończenia 2B. W przypadku rur bez szwu od 3,10 do 4,60 USD za funt w przypadku stanu trawionego i od 3,90 do 5,60 USD za funt w przypadku wyżarzania jasnego. Wszystko znacznie poniżej tych pasm powinno skłonić do pytań dotyczących tolerancji grubości, obróbki cieplnej i zakresu testu.

Dlaczego rura bez szwu 304 jest o wiele droższa w przeliczeniu na funt niż arkusz 304?

Ponieważ blacha jest już walcowana i wyżarzana, podczas gdy rura zaczyna się od kęsa, który należy przebić, przedłużyć, przeciągnąć na zimno kilkoma przejściami, wyżarzać, trawić, prostować i testować. Każda z tych operacji zużywa energię i generuje złom, a strata w wydajności jest rozliczana w oparciu o wagę faktycznie wysłanego towaru.

Czy cena za funt obejmuje dopłatę do stopu?

To zależy od dostawcy. Niektórzy publikują jeden numer, który zawiera wszystko. Inne oddzielają dopłatę za stop i cenę konwersji. Zawsze potwierdzaj, na jakiej podstawie jesteś kwotowany oraz potwierdź ceny referencyjne i datę rozliczenia użyte do obliczenia dopłaty.

Ile niklu dodaje się do ceny 304?

Stop 304 zawiera wagowo około 8 procent niklu, więc każda zmiana ceny referencyjnej niklu o 1,00 USD za funt powoduje zmianę wartości stopu 304 o około 0,08 USD za funt. Przy przesyłce 20 ton jest to około 3500 USD.

Czy 316L jest warte dopłaty w stosunku do 304?

Tylko wtedy, gdy obecne są chlorki lub określone kwasy. W przypadku pracy bez chlorków w temperaturach poniżej około 60 stopni Celsjusza 304 radzi sobie dobrze, a opłata za 316L wynosząca 25–40 procent nic nie daje. W procesach przybrzeżnych, morskich lub zawierających chlorki molibden w 316L jest niezbędny.

Czy mogę uzyskać niższą cenę za funt, akceptując luźniejszą tolerancję ścian?

Tak, zazwyczaj od 3 do 6 procent mniej, ponieważ huta wysyła mniej metalu na metr. Kompromis polega na zmniejszeniu naddatku na korozję i ciśnieniu znamionowym, które nie odpowiada już obliczeniom opartym na nominalnej ścianie. W przypadku elementów utrzymujących ciśnienie zwykle nie jest to akceptowalna oszczędność.

Jaka jest różnica pomiędzy wagą teoretyczną a ceną rzeczywistą?

Masę teoretyczną oblicza się na podstawie wymiarów nominalnych. Rzeczywista waga jest tym, co wskazuje waga. Na rurze cienkościennej i rurze o wąskiej tolerancji te wartości mogą różnić się o kilka procent, a przy pełnym zamówieniu różnica ta jest warta więcej, niż osiąga większość negocjacji cenowych.

Jak długo oferta na lampę 304 powinna pozostać ważna?

Przy miesięcznym mechanizmie dopłaty do stopu normalnym jest okres od 15 do 30 dni. Przy całkowicie stałej cenie, huty zazwyczaj zachowują ważność przez 7 do 15 dni, ponieważ ekspozycja na nikiel jest w całości pokrywana przez dostawcę.

Czy wyżarzanie jasne naprawdę uzasadnia dodatkowy koszt za funt?

Ma to zastosowanie, gdy liczy się czystość powierzchni lub precyzja wymiarowa, na przykład w przemyśle spożywczym, farmaceutycznym, półprzewodnikowym i oprzyrządowaniu. W przypadku rurociągów procesowych ogólnego zastosowania w zakładach chemicznych stan wytrawiony zapewnia identyczne działanie przy niższych kosztach.

Jakie dokumenty powinny zostać dostarczone wraz z przesyłką w postaci rurki bezszwowej 304?

Certyfikat testu młyna EN 10204 typu 3.1 z pełnymi wynikami chemicznymi i mechanicznymi, identyfikowalnością liczby cieplnej, odpowiednimi raportami z badań dotyczących badań hydrostatycznych, prądów wirowych lub ultradźwiękowych zgodnie z specyfikacją, listą przewozową zawierającą liczby cieplne i wymiary oraz, w stosownych przypadkach, deklarację zgodności z dyrektywą dotyczącą urządzeń ciśnieniowych.

Powiązane wiadomości

Jiangsu Jend Tube Co.,Ltd.